ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣ.

2016-07-14 10:55

Γιουρόπα Λιγκ: Ιστορικός θρίαμβος για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Αθλήματα - ΚατηγορίεςΠέμπτη, 14 Ιουλίου 2016 23:01

Τι και αν ήταν πρωτάρης σε αγώνα ευρωπαϊκού κυπέλλου, ο ΠΑΣ Γιάννινα θριάμβευσε με 3-0 επί της νορβηγικής Οντ στους Ζωσιμάδες και πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα για να προκριθεί στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Μία βραδιά που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στις καρδιές όσων αγαπούν τον ΠΑΣ Γιάννινα είναι η σημερινή. Στην παρθενική της εμφάνιση σε ευρωπαϊκό ματς η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη και πλέον θα πρέπει την επόμενη Πέμπτη στη Νορβηγία απλά να διαχειριστεί το προβάδισα των τριών γκολ. Το επίτευγμα της ελληνικής ομάδας ενισχύει το γεγονός πως η Οντ είναι μία ομάδα που βρίσκεται σε φουλ αγωνιστικό ρυθμό, με το πρωτάθλημα της χώρας της να είναι στην 15η αγωνιστική.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς, ίσως γιατί γνώριζε πως στις αντεπιθέσεις θα υπάρξουν περισσότερες ευκαιρίες. Σε κάθε περίπτωση δικαιώθηκε πλήρως, με τους γηπεδούχους να κρατούν σχετικά εύκολα το μηδέν (σε αυτό βοήθησαν και οι επεμβάσεις του Πασχαλάκη) και να πετυχαίνουν τρία γκολ.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν "ονειρεμένο" καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στην πρώτη τελική προσπάθειά τους, στο έβδομο λεπτό: στο κόρνερ του Ακόστα ο Μιχαήλ πλάσαρε με το αριστερό στη γωνία σημειώνοντας ένα ιστορικό γκολ, το πρώτο του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ευρώπη.

Στο 31ο λεπτό ο «Άγιαξ της Ηπείρου» διπλασίασε στην τρίτη τελική προσπάθειά του (!), όταν ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά και ο Ναδάλες που είχε τρυπώσει στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας βρήκε την μπάλα με το δεξί για το 2-0.

Από αντεπίθεση προήλθε το τρίτο γκολ, όταν στο 68ο λεπτό ο Φερφελής κέρδισε τις μονομαχίες λίγο κάτω από το κέντρο, έφυγε μπροστά αλλά στο τετ α τετ νικήθηκε από την Ρόσμπαχ, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ακόστα που είχε ακολουθήσει και να σημειώσει το 3-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΗΓΗ : WWW.SPORTANDBUSINESS.GR